Jakie tłuszcze są najlepsze do smażenia?

Na czym smażyć? Które tłuszcze nadają się do obróbki termicznej? Które tłuszcze nie nabierają turbo toksycznych właściwości pod wpływem temperatury? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

 


O tym czy tłuszcz nadaje się do obróbki termicznej lub przeznaczony jest do spożycia na zimno świadczy jego skład, a dokładniej stosune k kwasów jednonienasyconych do wielonasyconych i zawartość tłuszczów nasyconych.

To znaczy najbezpieczniej jest korzystać z tłuszczów o jak największej ilości tłuszczów nasyconych i jednonienasyconych, a jak najmniejszej wielonienasyconych.

Dla wielu to czarna magia dlatego nie będę wchodzić w szczegóły i po prostu napiszę które tłuszcze polecam i stosuję ja.

Warto pamiętać, że używając do smażenia tłuszczów, które się do tego po prostu nie nadają jest silnie toksyczne, powoduje spalanie tłuszczu i powstawanie izomerów trans, które są bardzo, bardzo, bardzo trujące.

 

Do sedna. Rozróżniamy tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

 

 


Tłuszcze roślinne

Z tłuszczów roślinnych do obróbki termicznej najbezpieczniej jest używać:

 • oliwy (która zawiera w składzie wysoką zawartość olejów jednonienasyconych. Ale to ma być oliwa NIERAFINOWANA, tłoczona na zimno extra virgin. Taka, która w lodówce gęstnieje. I ją przed utlenieniem chroni naturalnie występująca w niej witamina E. Choć ja do smażenia wybieram zwierzęce formy lub olej koko);
 • oleju kokosowego (w którym w dużej części przeważają tłuszcze nasycone, jednak rotujemy go z innymi tłuszczami, gdyż nie występuje w Naszej szerokości geograficznej. I jeśli spytacie czy rafinowany czy nie- to oczywiście ten nierafinowany jest dużo bardziej wartościowy ale… niektórym przeszkadza kokosowy zapach).

 

 


Tłuszcze zwierzęce

Tłuszcze zwierzęce należą do tłuszczów nasyconych, w temperaturze chłodniczej mają postać stałą.

Do obróbki termicznej najbardziej nadają się;

 • masło klarowane lub ghee (najlepiej w szkle, moje ulubione to: KLIK);
 • smalec wieprzowy lub łój wołowy (najlepiej ekologiczny lub ze sprawdzonego źródła, gdyż tłuszcze kumulują zanieczyszczenia);
 • smalec gęsi, u mnie w kuchni numer jeden (smalec gęsi kupuję TUTAJ, a jego właściwości szerzej opisałam NA BLOGU);

 


Przechowywanie

Tłuszcze najlepiej przechowywać w warunkach chłodniczych (3-7 stopni C), bez dostępu do światła i powietrza. Pamiętajmy o dokładnym zakręcaniu słoików i butelek.

 

 


Różnorodność

Moim zdaniem warto korzystać z kilku rodzajów tłuszczów wyżej wymienionych. Organizm potrzebuje każdego rodzaju tłuszczu, że względu na różny profil kwasów tłuszczowych (z naciskiem na wielonienasycone, które omówię w kolejnym poście). Liczy się różnorodność.

Pamiętajcie żeby nie jechać tylko na oleju roślinnym dlatego, że Dzieci dla prawidłowego rozwoju mózgu potrzebują cholesterolu! Który obecny jest w maśle klarowanym i smalcach.

 

 


O rzepakowym

To dość kontrowersyjny temat ze względu na to, że jest numerem 1 używanym w przemyśle spożywczym jako olej, a moim zdaniem nie do końca powinno tak być. Po pierwsze większość obecnych na rynku olejów rzepakowych jest rafinowanych na drodze ekstrakcji (do ich otrzymania wykorzystuje się silne środki chemiczne, przemysł olejarski jest jednym z najbardziej uchemicznionych gałęzi przemysłu spożywczego), a otrzymany płyn jest pozbawiony zapachu, smaku, wartości odżywczych i latami może być przechowywany na półkach sklepowych. Poza tym rafinacja ma wpływ na zawartość tłuszczów TRANS, które są prozapalne i nie warto się nimi truć. Jak trzymasz w ręku olej rzepakowy w plastikowym, bezbarwnym opakowaniu, ma jednolitą barwę, jest pozbawiony smaku i zapachu to możesz mieć pewność, że był poddany rafinacji. I moim zdaniem nadaje się do… konserwacji zlewu. Ponadto rzepak na potęgę poddawany jest zabiegowi desykacji, równomiernego dosuszania zbóż glifosatem… Silnie toksyczną substancją.

 

 


Odbrzuszkowym okiem, starałam się naświetlić temat tłuszczów i odpowiedzieć, które z nich nadają się do gotowania, smażenia, obróbki termicznej.

 

Z pozdrowieniami,

JM.

 

11 odpowiedzi

 1. Bardzo przydatny artykuł, tym bardziej że ostatnio na IG „rzekomo zdrowo”gotujące Panie nagle zaczęły promować i polecać właśnie rzepakowy o którym piszesz Asiu, dziękuję za rozjaśnienie problemu, pozdrawiam😉

 2. Czy można używać do smażenia oleju slonecznikowego nierafinowanego, tłoczonego na zimno firmy Olini ?
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

  1. Moim zdaniem oleje roślinne nie nadają się do smażenia. Oleje nienasycone pod wpływem temperatury ulegają utlenianiu, przez co stają się toksyczne. Firma nie ma znaczenia.

  1. Do pieczenia najlepszym wyborem jest olej kokosowy, masło (szczególnie ghee/klarowane). Do mięs ciężko jest mi polecić, bo ja używam tylko ziół, przypraw i soli kamiennej. W trakcie pieczenia podlewam wodą.

  1. Tak, najkorzystniej jest oleje przechowywać w lodówce. Pod wpływem światła, temperatury i dostępu powietrza – bardzo szybko się utleniają.

 3. Czy można olej ryżowy nadaje się do smażenia? Widzę, że coraz częściej pojawia się w kuchni jako zamiennik rzepakowego. Z tego co czytałam ryż ma toksyczne dla zdrowia pierwiastki, więc temat wzbudził moje zainteresowanie

 4. A czy masło ghee może byc używane, jeśli karmię piersią, a dziecko ma nietolerancję na białko mleka krowiego ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie