Jelitówka, nic przyjemnego. Do ciała wniknął intruz. Organizm chce się go pozbyć. Wymioty i biegunka są więc funkcją obronną i oczyszczającą organizm po zatruciu, infekcji lub podrażnieniu układu pokarmowego.
Rozwolnienie i wymioty są całkiem pożyteczną odpowiedzą na zatrucie i kolokwialnie mówiąc, sraczka pozwala Nam się bakterii, wirusów i pasożytów szybciej pozbyć.

 

 


Co jeść i pić i czym się wspierać?

 

  1. Podstawa probiotyk. Ja zawsze stawiam w tym przypadku na enterol, a bardziej szczegółowo: szczep Saccharomyces boulardii. Polecane są też probiotyki z Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus bifidum.
  2. Dwa. Enterosgel lub węgiel aktywny. Świetnie pochłania i pomaga wydalić z organizmu bakterie, wirusy i ich toksyny. Bardzo fajny dla dzieci. Jeśli nie mamy pod ręką może być węgiel aktywowany. Podobnie działa też GI DETOX.
  3. Trzy. Nawodnienie. CIEPŁA WODA (można dodać kryształek soli kamiennej, odrobinkę miodu), polecam też nastawić kompoty mocy, które świetnie nawadniają.
  4. Przy wymiotach sprawdzają się słabe napary z rumianku, kopru włoskiego, mięty lub suszonego imbiru.
  5. Przy biegunce można podawać napar z rumianku, owocu kopru włoskiego i mięty.
  6. Homeopatyczne wsparcie: NUX VOMICA (ja mam z Lehning nr 49) lub Nux Vomica CH30. Jest polecany w ostrych nieżytach przewodu pokarmowego i cieszy się dużą skutecznością (potwierdzam!).

 

 


Jedzenie

 

W żadnym przypadku nie zmuszamy do jedzenia. Ale picie to podsta

W trakcie wymiotów jeść się nie zaleca.

Przy biegunce można próbować w niewielkich ilościach podać, pod warunkiem, że jest apetyt: zupkę marchwiankę z rozgotowanej i zmiksowanej marchewki, rozgotowany ryż z jagodami (najlepiej suszonymi).

Po marchwiance i congee ryżowym można wprowadzać delikatne zupki warzywne (np. ryżankę z warzywami). Gotowane warzywa i owoce są lekkostrawne, więc będą najodpowiedniejsze.

 

Więcej informacji, o obserwacji, objawach, żywieniu, ziołach, polecanych płynach, zabiegach znajdziesz w moim e-booku CO JEŚĆ W INFEKCJI?

 


Unikaj!

 

Przejadania się.
Nabiału, który podrażnia żołądek.
Pszenicy, która jest ciężkostrawna i prozapalna.
Słodyczy, które wspomagają stan zapalny, spowalniając regenerację.
Smażonego, grillowanego, tłustego, ciężkostrawnego jedzenia.

 

 


O tym, że ten post ma charakter informacyjny i nigdy nie może zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej, mam nadzieję, że nie muszę mówić 😉

 

JM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie