Chleeeeeb. Lubicie, wiem. Dlatego pomyślałam, że napiszę przydatny post, bo wiem, że wiele z Was jest pogubiona w tym temacie.

Pierwszy raz to napiszę: CHLEB JEST SPOKO
Ale pod warunkiem, że:

  1. Nie jest to biały, pszenny, drożdżowy prozapalny zapychacz. Raczej żytni na zakwasie, gryczany, owsiany lub zrobiony z gotowej mieszanki (np. Pięć Przemian);
  2. Nie jemy go codziennie;
  3. Jest raczej dodatkiem, nie głównym posiłkiem;
  4. Zapieczesz go przed zjedzeniem, np. w piekarniku;
  5. Ma dobry skład.

 

 


Jaki jest dobry skład pieczywa żytniego (na zakwasie)

Krótki: mąka żytnia, woda, zakwas, sól

Plus (Jeśli lubisz) dodatki typu: pestki z dyni, czarnuszka, siemię lniane, ziarna słonecznika, len…

❌Żaden cukier, glukoza, maltodekstryna, syrop glukozowo-fruktozowy, słód jęczmienny, siarczan wapnia (gips), guma guar, węglan wapnia (kreda), a nawet kwas askorbinowy w składzie zdecydowanie nie są okej i powinniśmy unikać pieczywa z ich dodatkiem jak ognia!

 

*Dodam jeszcze, że dużo składników z ww.listy znajduję się w pieczywie głębokomrożonym, tostowym, odpiekanym- dostępnych w popularnych dyskontach.

 

 


Na zakwasie czy na drożdżach?

 

Po pierwsze. Zachęcam do ograniczania wypieków na drożdżach. U osób z candidą będą nasilały przerosty (mogą powodować ból brzucha, dyskomfort trawienny, przelewania, burczenie itp.)

Po drugie. Ziarna zbóż w swoim składzie naturalnie zawierają kwas fitynowy, który ogranicza wchłanianie minerałów. Naturalne dojrzewanie zakwasu i chleby na zakwasie są ich pozbawione (bakterie je przerabiają).

 

 


Jest okej?

 

I tak, kromeczka pożywnego pieczywa będzie okej jako dodatek (z masłem, oliwą) do zupy, jako dodatek do warzyw (w sensie warzywa z pieczywem, nie pieczywo z warzywami) i jeśli nie jemy go jako głównego pokarmu na śniadanie i kolację codziennie.

Nie zapominajcie, że dzieci potrzebują ciepłych, gotowanych posiłków. Ciepłe, gotowane śniadanie jest szczególnie ważne, a dobrej jakości chleb może w nim uczestniczyć ale jako dodatek, nie podstawa.

 

 

 

 

JM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie