Siejąc zboże.. to, co z niego wyrośnie zależy od pogody, jakości gleby, dostępu do światła i wody, zanieczyszczeń środowiska. To warunki środowiskowe kształtują płód rolny, jakim jest ziarno.
Podobnie jest z Płodem, jakim jest Dziecko.
Dla Maleńkiej istoty, która rozwija się w łonie, środowiskiem jest organizm Mamy. Na jego rozwój wpływa dieta i stan odżywienia, stopień zanieczyszczenia organizmu, aktywność fizyczna, stres, używki, jakość powietrza…
Kondycja organizmu przyszłej Mamy przed poczęciem, w ciąży, rodzaj porodu i sposób karmienia noworodka także mają istotny wpływ w kształtowaniu zdrowia Nowego Życia.
Dieta ma ogromne znaczenie w kształtowaniu zdrowia Mamy i Maleństwa.
W zależności od tego, co jemy wpływamy na odżywienie organizmu i jego stopień zanieczyszczenia. Przez łożysko przechodzą wszystkie „dobre” ale i niekorzystne i szkodliwe substancje. Przechodzą także pasożyty, grzyby i bakterie. Bardzo często przyczyną wielu problemów zdrowotnych są właśnie ww. niechciani lokatorzy, o których nieświadomie dbamy i karmimy nieodpowiednią dietą (są w większości z nas, ale dopóki układ odpornościowy jest silny, nie rozwijają się i ich obecność przebiega bezobjawowo. A czasami nie łączymy niektórych dolegliwości z ich obecnością).
Mając na uwadze dietę, utarło się, że w ciąży kobieta musi „więcej jeść”. Ale to, że przyszła Mama je dużo, nie zawsze oznacza, że jej organizm jest odpowiednio odżywiony.
Kobieta w ciąży MUSI dbać o to co je, by w pełni zaspokoić (zwiększone w ciąży) zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
W jej brzuszku rozwija się Nowe Życie, które, by móc rozwijać się prawidłowo potrzebuje wszystkich składników odżywczych. Dobrze przyswajalne białko, węglowodany złożone, dobre tłuszcze, witaminy i minerały… tak niewiele, a tak trudno zaspokoić zapotrzebowanie.
Pamiętajmy, że organizm w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby MAMY. A tylko to, co zostanie wędruje pępowiną do Dziecka. (Pomimo niektórych opinii uważam, że wyjątkiem jest wapń. Jeśli w diecie Mamy nie ma wystarczającej ilości wapnia…to Płód pobiera go z kości i zębów Żywicielki (dlatego bardzo często w ciąży psują się zęby). Osobiście, całą ciążę i okres karmienia piersią suplementuję wapń i magnez).
Okres ciąży to dobry moment na zmianę jakości diety.
Warto poświęcić więcej czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków bogatych w: owoce i warzywa, ekologiczne oleje tłoczone na zimno, orzechy, kasze i mąki pełnoziarniste, dobrej jakości mięso i jajka, mleczne produkty fermentowane (kefir, maślanka), masło.
Polecam:
- Białe pieczywo zamienić na ciemne, pełnoziarniste. Najlepiej na zakwasie.
- Warzywa i owoce kupować u sprawdzonych dostawców, ekologiczne.
- W miarę możliwości wybierać wysokiej jakości mięsa i jaja z wolnego wybiegu.
- Dodawać do potraw oleje: lniany, oliwę, słonecznikowy, z pestek dyni, wiesiołka.
- Do każdego posiłku jeść dużą ilość warzyw (gotowanych i surowych).
- Napoje wymienić na świeże soki owocowe i warzywne.
- Jogurt owocowy zastąpić jogurtem naturalnym (np. z owocami).
- Słodkie, przetworzone przekąski (puste kalorie, źródło cukru rafinowanego) zamieniać na świeże/suszone owoce i orzechy.
- Gotowe mieszanki przypraw (pełne glutaminianu sodu) zamienić na świeże/suszone zioła.
- Sztuczne słodziki (zakazane w ciąży) zamienić na miód lub przestać słodzić.
- Nie żuć gum, szczególnie „bez cukru” (zawierają aspartam, acesulfam K i inne słodziki mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie Mamy i płodu).
- Sól kamienną zamienić na sól himalajską.
- Nie zapominajmy o piciu wody, która jest niezbędna do prawidłowego nawodnienia organizmu.
Odpowiednia dieta, bogata w witaminy i minerały, pozbawiona cukru rafinowanego i innych wysoko przetworzonych produktów zmniejszy ryzyko powstawania obrzęków (zatrzymywania wody), da lepsze samopoczucie, a przede wszystkim będzie miała pozytywny wpływ na rozwój Maleńkiej Istotki rozwijającej się w Mamy brzuszku.
Dla zdrowia Maluszków (i ich Mam),
JM.
Wkrótcce: jak przygotować się do ciąży?