Poznaj moje sposoby na eko sprzątanie

Chemia domowa i substancje zawarte w środkach, które wykorzystujemy do sprzątania, prania, mycia – również odgrywają istotną rolę w zachowaniu zdrowia. Wiele z nich jest toksycznych, a regularnie stosowane mogą kumulować się w organizmie i mieć wpływ na zaburzenia równowagi w organizmie (szczególnie układu hormonalnego, ale i pokarmowego). Nasza skóra oraz błony śluzowe nie są szczelne i mają zdolność pochłaniania ww. substancji toksycznych. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, gdyż ich ciała dopiero się rozwijają. Niemowlęta mają dużo większy kontakt z podłogami, szybami niż osoby dorosłe ( i dużo większą wrażliwość) i powinniśmy zadbać o to, by podczas lizania podłogi lub okna (przecież każde niemowlę musi spróbować jak smakuje;)) – nie zjadały oraz nie wchłaniały toksycznych substancji. 
Pamiętajcie też, że dom powinien być czysty, nie sterylny.
W tym poście przedstawię Wam moje wypracowane mieszanki i gotowe produkty, których najczęściej używam do: mycia, sprzątania oraz prania.
.
.

Jakie są moje sprawdzone sposoby na eko sprzątanie?

  1. Do mycia podłóg.
    Używam wody, octu i olejków eterycznych. Na blogu POD LINKIEM jest dokładny przepis.
    ..
  2. Do blatów, stołu, krzesełka dziecięcego, ale i do ogarnięcia łazienki. Właściwie to do wszystkiego.
    Korzystam z domowego PŁYNU DO WSZYSTKIEGO, który składa się z… wody, octu i olejków eterycznych. Zawsze mówię, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Muszę przyznać, że ten płyn jest zdecydowanie wyjątkiem 🙂 Dokładne proporcje na blogu POD LINKIEM.
    .
  3. Do prania i płukania.
    Mamy bezpośredni kontakt z bielizną i ubraniami, więc uważam, że bardzo istotną rolę odgrywa ograniczenie środków stosowanych do prania i płukania tkanin. Zrezygnowałam z gotowych proszków i płynów, ze względu na dużą zawartość toksycznych i całkowicie zbędnych dodatków. Stworzyłam mieszankę składającą się z płatków mydlanych, boraksu i nadwęglanu sodu, której dokładny opis i zastosowanie również znajdziesz na blogu POD LINKIEM. Do płukania używam zwykłego octu spirytusowego, z dodatkiem olejków eterycznych. Do prania ręcznego dobrze sprawdza się gotowy eko płyn z PROBIOTICS – link.
    .
  4. Do lustra i okien.
    Do mycia luster i okien wykorzystuję wodę z octem. Bardzo często korzystam też z żółtej ścierki, która ułatwia sprzątanie i pozwala zrezygnować z papierowych ręczniczków. ŚCIERKA – link.
    .
  5. Do mycia naczyń.
    Do ręcznego mycia naczyń używam gotowego płynu (OnlyEco – LINK), do którego dodaję kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i mieszam. Do mycia w zmywarce, przez długi czas próbowałam stworzyć własną mieszankę, jednak nadal mi się nie udało zrobić wystarczająco dobrej, więc korzystam z gotowego proszku, który kupuję POD LINKIEM. Wsypuję go na dno zmywarki, w takiej ilości jak zaleca producent i jestem zadowolona z działania. Przede wszystkim: naczynia są umyte i NIE PACHNĄ. Jako płyn nabłyszczający świetnie sprawdza się zwykły ocet.
    .
  6. Do mycia wanny i zlewu.
    Do mycia wanny i zlewu używam zwykle sody oczyszczonej, a następnie, by odkazić: octu. Jakiś czas temu odkryłam też gotową pastę do sprzątania i jestem z niej bardzo zadowolona. Ładnie pachnie – tutaj to plus, bo zawiera naturalny olejek. TU KUPUJĘ.
    .
  7. Do WC.
    Do mycia wc, tak jak do wanny i zlewu świetnie sprawdza się początkowo umycie toalety sodą oczyszczoną, a następnie octem/kwaskiem cytrynowym i zalanie wrzątkiem.
    .
  8. Odświeżacze.
    Mówię im zdecydowane nie. Więcej przeczytaj POD LINKIEM.

.https://odb.

rzuszka.pl/.pachna-ale-truja-odswiezacze/


Stosowanie bardziej naturalnych, bezpieczniejszych wersji chemii domowej, pozwala oszczędzić pieniądze i zdrowie. Po miesiącu stosowania naturalnych środków Waszemu nosowi wróci wrażliwość chemiczna i zaczniecie czuć, jak bardzo chemia domowa potrafi podrażnić śluzówki swym drażniącym sztucznym zapachem..

.
.
JM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie