W czym piorę? Przepis na proszek do prania

Długi czas szukałam proszku do prania z fajnym składem, wydajnego, no i… jak najbardziej neutralnego dla zdrowia. Metodą prób i błędów udało mi się taki zmajstrować 🙂

 

 


W czym piorę?

🧼Od brzuszkowy proszek do prania zawiera:

 • 1 kg płatków mydlanych
 • 1 kg boraksu
 • 1 kg węglanu sodu (sody kalcynowanej)

 

W wiaderku mieszam składniki i wsypuję do kieszeni pralki 2 łyżki mieszanki (można wcześniej rozpuścić w ciepłej wodzie, ale nie jest to konieczne).

 

Uwaga! Do prania ręcznego lub do starszego modelu pralki (ze względu na możliwe nie rozpuszczenie proszku), przed użyciem zalecam wsypać 2 łyżki mieszanki piorącej do szklanki ciepłej wody, wymieszać. Można wykonać większą ilość, otrzymując płyn do prania. Po rozpuszczeniu – wlać do kieszeni pralki przeznaczonej na proszek/płyn do prania.

 

 


W czym płuczę?

🧼Do płukania korzystam z:

 • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego
 • kielicha octu spirytusowego

 

Do kieszeni przeznaczonej na „płyn do płukania” wlewam ww. składniki.

 

 


Gdzie kupuję?

U Rodziców w sklepie, na zdroweboxy.pl jest gotowy zestaw piorący, ale i pojedyncze produkty. Polecam 🙂

 


 

Do standardowego prania, ta mieszanka moim zdaniem świetnie się sprawdza. Oczywiście, intensywne plamy należy wcześniej namoczyć lub do baaaardzo uporczywych plam użyć przeznaczonych do tego produktów, bo nie wszystko da się załatwić neutralnymi środkami (pamiętaj wtedy o dodatkowym płukaniu, najlepiej z octem).

A jakie są Wasze sprawdzone sposoby, z których korzystacie piorąc?

 

JM.

10 odpowiedzi

  1. Ja stosuję do wszystkich kolorów i nie miałam nigdy tego problemu. To zależy od pralki, czy dokładnie rozpuści proszek. Jeśli nie masz pewności to wypróbuj na ręcznikach lub z proszku zrób płyn. Do łyżki proszku dodaj ciepłej wody, a gdy się rozpuści – wlej w miejsce na proszek/płyn do prania.

 1. Czy pranie po wypraniu taką mieszanką jest serio tak czyste/ świeże? Trochę się obawiam zrobić ten krok bo uwielbiam robić pranie, kocham ten świeży zapach po „normalnym” proszku / płynie do prania.

  1. Pachnie mydłem i olejkami, które dodasz. Kwestia przyzwyczajenia, jednak nie licz na popularnie intensywny zapach (że aż gryzie w gardło) 🙂

 2. Cześć Asiu,
  we właściwościach boraksu mamy informację, że wybiela pranie. Czy nie zdarzyło Ci się to z czarnymi/ciemnymi ubraniami?
  Pozdrawiam:)

 3. A czy taki proszek też będzie dobry do prania? Czy on jest za silny i może niszczyć ubrania?
  1 kg boraks
  1 kg soda kalcynowana
  1 kg nadwęglan sodu
  Piorę w nich też tetrę u pieluchy wielorazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie