W słoiki: malinki (bez cukru)

30 minut
W zależności od ilości owoców

Kolejny prosty przepis. Tym razem maliny i standardowo: bez dodatku cukru.
Za to z pięknym kolorem, smakiem, zapachem i przepysznym sokiem.

Tak przygotowane maliny są świetnym dodatkiem do posiłku lub deseru, a sok malinowy, w którym się znajdują jest idealny do wody, herbatki owocowej (w okresie jesienno-zimowym dobry dodatek przeciw/na przeziębienie).

Składniki:

  • maliny
  • sól himalajska (szczypta na kilogram)

PO CO SÓL?
Bez obaw, ta niewielka ilość soli, nie jest wyczuwalna w smaku i w tak małej ilości nie zaszkodzi dziecku. Dodatek soli do przetworów pozwala wytrącić z nich naturalny cukier. Dzięki czemu zachowujemy naturalny smak i kolor owoców pomimo gotowania. Nasz domowy wyrób jest naturalnie słodki.
Metoda konserwowania przetworów – duszenie z dodatkiem soli – to janginizacja.

Dodatek tej niewielkiej ilości soli nie jest konieczny (testowałam w ubiegłym roku) ale po dodaniu maliny mają zdecydowanie lepszy smak, kolor i zapach.

Przygotowanie:

  1. Owoce przebieramy i myjemy (malin nie trzeba myć ze względu na dodatek salicylanów ale jeśli maliny są „kupne” i zdecydujesz się na mycie (tak jak ja) to rób to w niewielkiej ilości wody i bezpośrednio przed przetworzeniem).
  2. Maliny wkładamy do wcześniej umytych słoików i lekko ugniatamy.
  3. Dosypujemy kilka ziarenek soli na wierzch owoców.
  4. Zakręcamy słoiki (Wieczka i szyjki słoików muszą być idealnie czyste i suche).
  5. Pasteryzujemy słoiki w garnku z wodą (około 30 minut).
  6. Standardowo: przechowujemy w suchym, ciemnym i chłodniejszym miejscu.

 

 


Jeśli szukasz więcej inspiracji na domowe przetwory bez cukru – napisałam e-booka Owocowe Słoiki, więcej informacji znajdziesz pod linkiem.

Smacznego!🍓🍓🍓

 


 

 

Malinki mam w słoiczkach ale też zamroziłam. Babcia Bartka przyniosła pudełeczka „na raz” i… gotowe 🙂

Drukuj przepis

7 odpowiedzi

    1. Każda obróbka owoców/warzyw ma wpływ na ich wartości odżywcze, jednak mrożenie jest jedną z lepszych metod utrwalania. Straty są niewielkie 🙂

    2. Nieprawda. Wekowanie zachowuje w 100% wszystkie wartosci warzyw i owocow. Poprzez mrozenie tracimy od 5 do 40% witamin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie