W mojej opinii wodę z kranu można pić, jednak zanim to nastąpi, powinniśmy ją oczyścić. Uważam, że ze względu na fakt, że wodę pijemy codziennie – powinna być najczystsza, jak to możliwe.
.
.
Jakie są moje ulubione sposoby na oczyszczanie wody?
- Od kilku lat korzystamy z filtra odwróconej osmozy.
Nie wyobrażam sobie już inaczej. Oczyszczonej wody używam do gotowania i picia. Odwrócona osmoza świetnie sprawdza się w usuwaniu większości toksyn: metali ciężkich, fluorków, chloru, bakterii i wirusów. Jednak usuwa także składniki mineralne. Dlatego (jeśli nie masz mineralizatora), to po ugotowaniu wody przepuszczonej przez filtr, do dzbanka dodaj dużą szczyptę soli kamiennej. I taka woda świetnie sprawdza się do picia.
.. - Ceramika probiotyczna.
Dodatkowo, w dzbanku z wodą mam wrzuconą ceramikę probiotyczną, która dodatkowo uzdatnia wodę do picia (ceramikę kupisz pod linkiem). Można ją także wsypać do czajnika (zapobiega nadmiernemu osadzaniu się kamienia). Ceramikę myję pod bieżącą wodą raz w tygodniu. Wymieniam ją raz w roku, a zużytą wsypuję do ziemi z kwiatami.
. - Szungitówka.
Bardzo dobrze jest, jeśli nie możemy mieć filtra odwróconej osmozy lub od czasu do czasu, dla urozmaicenia: przygotować szungitówkę. Czyli wodę leżakującą w dzbanku z szungitem, który ma właściwości oczyszczające wodę, a szungitówka – właściwości oczyszczające organizm z toksyn.
Pierwszy raz: wystarczy umyty szungit zamoczyć w wodzie, pozostawić na 3 dni. Po tym czasie zlać oczyszczoną wodę. Później już co 3h wlewać kolejne porcje. (Uwaga: szungit należy umyć raz w tygodniu, jest zdatny przez 3-4 msce).
. - Inne sposoby.
Oczywiście są jeszcze inne metody. Wiele osób korzysta z glinianych dzbanów, strukturyzatorów wody – to też jest okej. Musisz znaleźć wygodny dla siebie sposób i odpowiedni dla swojego portfela.
. - Woda w plastikowych butelkach.
Mówię NIE! Kupuj, ale w szkle!
Woda z plastikowych butelek zawierać może, np. alkohol izopropylowy, ftalany, bisfenol A i B (ksenoestrogeny). Są to substancje toksyczne, które zaburzają pracę wątroby i wywołują zaburzenia hormonalne. Regularnie dostarczane, potrafią narobić bałaganu w rozwijającym się organizmie.
.
.
.
JM.
12 odpowiedzi
Asiu, a co myślisz o filtrach typu Brita, Dafi?.
W mojej opinii szkoda kasy. Tym bardziej, że zbiornik jest z plastiku.
Dziękuję bardzo! 🙂
Trochę nie rozumiem jak postępować z tym szungitem…mam po trzech dniach wyjasc szungit z wody która będę pić i do niej też dolewać na bieżąco wody czy od nowa z tym szungitem nowa wodę ??? Co z szungitem po tych 3 dniach zrobić ?
Umyć i zalać wodą na kolejne 3 dni 🙂
Jakiej firmy posiadasz filtr odwróconej osmozy?
Lokalna firma, ciężko jest mi podać nazwę:)
Asiu, a z jakiego filtra odwróconej osmozy korzystasz? Mogłabyś polecić markę? Pozdrawiam ciepło!
Kochana, zakładała Nam lokalna firma. Ciężko o polecenie, mój Mąż się tym zajmuje 🙂
A mogę do dzbanka z szungitka dorzucić jeszcze ceramikę?
Myślę, że do szungitu nie warto dodawać nic więcej 🙂
Zakładam filt odwroconej osmozy, pan z firmy proponuje wode alkaliczna, warto?