O tym, że słońce jest najlepszym źródłem D3 wie każdy. Nie każdy jednak ma świadomość, że nie o każdej porze jest to możliwe oraz… 

Wysmaruj się olejkiem do opalania, bo teraz jest „najgorsze słońce” – mówi Babcia do Wnuczki w południe, nieświadomie blokując syntezę witaminy D przez skórę dziecka.

Babcia ma rację (że najintensywniejsze słońce), jeśli dziecko na słońcu spędza całe południe. Ale nie trzeba się od razu smarować, wystarczy ubrać lnianą bluzkę na długi rękaw lub… wyjść z samego rana i po naświetlać się, wtedy skóra będzie na popołudniowe słońce przygotowana. Ale bez okularków przeciwsłonecznych, bo z Nimi na oczach organizm nie ogarnia co się dzieję (jest przecież ciemno, więc nie ma słońca i skóra jest bezbronna na promienie), co sprzyja spaleniu skóry.

 


W których godzinach możliwe jest wytworzenie D3?

Najlepsze promieniowanie słoneczne (UVB) występuje w samo południe (mniej więcej od 11 do 14).
I tylko wtedy organizm może wytworzyć witaminę D.
Jeśli przed wyjściem z domu nasmarujemy dziecko kremem z filtrem, jego skóra nie ma NAJMNIEJSZYCH szans na jakąkolwiek ilość witaminy D. Krem z filtrem zablokuje działanie promieniowania UVA ale także UVB.

Jak wiecie, większość osób w tym czasie przebywa w placówkach, w pracy, w budynkach. W takim przypadku warto włączyć suplementację.

.


Suplementacja D3

Według mnie wskazana, nawet cały rok. Jednak zanim dobierze się dawkę to warto zmierzyć jej poziom. D325(OH)2 – to badanie z krwi można zrobić w każdym laboratorium.

.


Jaka dawka D3 dla 3-latka, 12-latka, 40-latka?

Indywidualna. Nie wiem jakie dawki były suplementowane, nie wiem jak korzystasz ze słońca, nie wiem jaki jest jej poziom w organizmie. Sprawdź w laboratorium, zrób analizę z krwi!

.


Optymalna wartość D3

Optymalna wartość D325(OH)2 to poziom w okolicach 80mg/dl i na tym poziomie u zdrowej osoby, bez przewlekłych chorób warto tą witaminę utrzymywać.

Jako ciekawostkę napiszę, że latem, bez suplementacji, tylko korzystając UMIEJĘTNIE ze słońca zdarzało mi się widywać wyniki 300-400mg/dl (uznawane przez naukę za silnie toksyczne).

.


Za niski poziom witaminy D3

Każdy poziom poniżej 80mg/dl powinien zachęcić Was do suplementacji, ku poprawie zdrowia. Jednak wynik graniczący z poziomem 30mg/dl – jest szalenie niekorzystny dla Dzieci, ponieważ przy tak niskim poziomie D3, wapń dostarczany wraz z pożywieniem nie zostanie wykorzystany przez organizm!

.


Jaka D3?

Najlepsza w płynie, w której nośnikiem jest tłuszcz (bo D3 rozpuszcza się w tłuszczach). Moja sprawdzona D3 jest z dr. Jacobs’a.

Dzieciom przed ukończeniem roku polecam samą D3, natomiast u starszych, gdy suplementacja witaminą D3 przekracza 2000 jednostek- z K2MK7.

(Polecane suplementy odnajdziesz we wpisie, pod linkiem)

.


Kiedy najlepiej suplementować D3?

Rano, do śniadania, z posiłkiem tłuszczowym.

.


Czy można przedawkować witaminę D?

Korzystając ze słońca – NIE! Ponieważ organizm ludzki jest wyposażony w mechanizmy, które nie pozwalają na jej przedawkowanie ze słońca.

Z suplementów – Oczywiście, jest to możliwe, jednak wbrew pozorom jest to bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo trudne.

.

JM.

Jedna odpowiedź

  1. Witam, z tego co rozumie, to dziecko po skończonym roku powinno przyjmować wit. D3 dawka 2000 j.m.?mam dziecko, które skończyło w styczniu 2 lata i lekarz powiedział, że dawka 800 j.m. jest odpowiednia. I teraz się pogubilam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie