Infekcja wirusowa czy bakteryjna? – nauczę Cię czytać wyniki krwi!

Dopadła Was infekcja, ale to wirus czy bakteria?

Jeśli stoimy przed decyzją o podaniu antybiotyku – warto to sprawdzić i zrobić podstawowe badania krwi (czyli morfologię) oraz CRP!

Wyniki – od ręki powinien odczytać każdy lekarz (jednak za rzadko się ją zleca!). Przy infekcji wirusowej, niepotrzebnie podany antybiotyk może jeszcze bardziej osłabić organizm.

Odczytanie podstawowych badań, w tym morfologii powinno być w programie nauczania szkolnego, przecież to z korzyścią dla zdrowia.

 

 


Różnicowanie wyników – to wirus czy bakteria? (w stanie OSTRYM)

 

INFEKCJA BAKTERYJNA

Podczas infekcji bakteryjnej obserwuje się podwyższony poziom LEUKOCYTÓW oraz NEUTROFILI (które w uproszczeniu: walczą z bakteriami), a obniżony LIMFOCYTÓW.

CRP jest wyższe niż podczas infekcji wirusowej – najczęściej przekracza 100 mg/L.

 

INFEKCJA WIRUSOWA

Książkowo, w stanie ostrym obserwuje się podwyższony poziom LIMFOCYTÓW (które walczą z wirusami), a obniżony NEUTROFILI.
Z LEUKOCYTAMI różnie bywa, choć najczęściej w trakcie infekcji wirusowej są obniżone.

CRP jest niższe niż podczas infekcji bakteryjnej – najczęściej nie przekracza 40mg/L.

 

Zostawiam Wam super grafikę ułatwiającą zapamiętanie:

 

Wpis ma charakter TYLKO informacyjny. Nie może zastąpić indywidualnej porady lekarskiej. Uważam, że każda Mama powinna znać podstawy.

 

Wiedza jest dostępna od ręki, trzeba tylko chcieć ją zdobywać, by w jak największym i możliwym stopniu być niezależnym ☝️

Jak chcesz poszerzyć wiedzę polecam książkę, której tytuł jest widoczny na zdjęciu (Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce) oraz profil Moniki www.diagnostykadladietetyka.pl ♥️

 

 


Dużo zdrowia, wiedzy i świadomości!

JM.

 

(I choć nie ma mowy w poście o erytrocytach, to trochę w temacie – w tym kapturze wyglądam jak krwinka czerwona 🤭)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie