Oglądaj Dziecku paznokcie, one zdradzą Ci wiele sekretów!

 

O tym, że samoobserwacja jest absolutnym hitem w diagnostyce chyba mówić nie muszę. Tak wiele rzeczy możemy dowiedzieć się obserwując, doświadczając i nie przeszkadzając ciału wyrażać swoje potrzeby. Szczególnie u Dzieci możemy to zaobserwować, bo są naturalne, nie utraciły instynktów i nie upiększają swych ciał. Dzieci są dla mnie obrazem, który obserwując, czytam.

Jedną z części ciała, dzięki której możemy obserwować i wnioskować stopień odżywienia organizmu, kondycję narządów czy możliwości trawienne są paznokcie.

 

Oj, dzięki paznokciom możemy dostrzec ogrom potencjalnych dysfunkcji. I jeśli którąś z nich dostrzegamy, nie uznawajmy tego jako diagnozę, a motywację i wskazówkę do dalszej diagnostyki!

 

 


Na co zwracać uwagę?

 

Jeśli paznokcie łamią się i kruszą, organizm daje znać, że czegoś mu brakuje, najczęściej wartości odżywczych. Pomocny do oceny będzie wtedy pakiet badań diagnostycznych z krwi, napiszę następnym razem jakie badania zlecam podopiecznym.

 

Jeśli Dziecko obgryza paznokcie, może to świadczyć o nerwowości (ale to też może być przez brak witamin i minerałów), której przyczyną jest zwykle infekcja pasożytnicza. Najczęstszy winowajscy obgryzania paznokci? Owsiki, choć nie tylko. To głębszy temat i warto szukać specjalisty, który się tym zajmuje.

 

Jeśli zauważasz białe plamki na paznokciach, może to świadczyć o niedoborze cynku. Warto przyjrzeć się diecie, włączyć na miesiąc suplementację cynkiem i obserwować nowo rosnące paznokcie.

 

Jeśli zauważasz poziome wgłębienia, mogą one świadczyć o problemach trawiennych. Warto wtedy zacząć od podawania ziół wspierające trawienie (na przykład te z postu), a potrawy wzbogacać w kminek, majeranek, kozieradkę.

 

Jeśli zauważysz, że paznokcie cały czas się łamią, sprawdź czy Dziecko nie ma anemii, warto skontrolować morfologię razem z poziomem żelaza i ferrytyny.

 

Jeśli zadzierają się skórki, mogą świadczyć o niedoborze witaminy C, witamin z grupy B, warto wtedy włączyć suplementację i obserwować.

 


 

 

Warto obserwować i łączyć też czas, kiedy zmiany i schorzenia na paznokciach się pojawiają. Z tego względu, że na przykład białe plamki na paznokciach często obserwuję po przejściu infekcji, wtedy organizm zżera ogromne ilości substancji odżywczych na walkę z patogenem. Bardzo często pojawiają się też po przeżarciu słodyczami i wysokoprzetworzoną żywnością, które organizm w substancji odżywczych okradają.

 

Mam nadzieję, że wpis jest przydatny.

 

Dla zdrowia Rodziny,

JM.

4 odpowiedzi

  1. Pani Asiu u nas pojawiły ske właśnie te białe plamki / kreseczki na pazurkach, jaki cynk Pani poleci dzieciom 2 i 5 lat ? P.s Dziekuje że Pani jest:)

  2. Jakie badania poleca Pani wykonać przy kruszących się i rozdwajających się paznokciach u dziecka?

    1. Podstawowe badania – w kierunku anemii i niedoborów. Morfologia z rozmazem, feryytyna, żelazo, witamina D3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem, zielarzem – fitoterapeutą oraz specjalistką dietetyki TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia Dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie