Czasami przychodzi ochota na „coś owocowego do picia”. Najlepiej aby był to zdrowy, świeżo wyciskany  sok. Wtedy jest super smak, dużo witamin, minerałów i… wiemy, co pijemy. Ale nie zawsze są w domu świeże owoce, nie zawsze się chce i nie zawsze (jeszcze raz) się chce ;). Sięgamy wtedy po soki w kartonie, nektary, czy owocowe napoje. Nie czytając etykiety i nie mając świadomości co pijemy, nie zawsze wybieramy produkt taki, jakiego oczekujemy.

Owocowy sok, nektar czy napój? Na co zwracać uwagę, czym się różnią?


Sok

Sok zawiera 100% soku owocowego.
Składa się z:  bezpośrednio wyciśniętego soku z owoców (najlepiej)
lub soku, który został otrzymany z soku zagęszczonego (po dodaniu wody i aromatu).
Nie może zawierać: sztucznych barwników, aromatów, konserwantów, słodzików i cukru (w postaci cukru białego, syropu glukozowo-fruktozowego, glukozy itp.)
Utrwalony podczas pasteryzacji.

Polecam wybierać soki NFC (Nie z koncentratu) 🙂

 

Nektar

Nektar zawiera zwykle ok. 50% wsadu owocowego (soku, przecieru lub ich mieszaniny).
Może się składać się z: wsadu owocowego rozcieńczonego wodą, cukru, miodu, słodzików, kwasu cytrynowego.
Nie może zawierać: barwników, aromatów i konserwantów.
Utrwalony podczas pasteryzacji.

 

Napój

Napój to niewielka ilość soku z dużą ilością substancji dodatkowych. Zawartość wsadu owocowego to max. 30%, ale niestety w większości waha się od 3-5% lub… 0%.
Składa się z: wsadu owocowego (zwykle ok.2%) rozcieńczonego wodą z dodatkiem cukru i innych substancji słodzących, słodzików, kwasu cytrynowego, barwników, aromatów, konserwantów.
Utrwalony poprzez dodanie substancji konserwujących.


Podsumowując:

Najlepsze jakościowo są soki. Bezkonkurencyjny świeżo wyciskany sok (wyciskarką lub sokowirówką), później świeżo wyciskany sok poddany pasteryzacji (NFC), później sok z koncentratu.

Nektar to sok plus cukier. Połowa soku, a połowa dodatków i wody. Nie ma szału.

A napój to napój. Soku może być nawet 0%. Tak to możliwe. I pełno, pełno, pełno szkodliwych dodatków.

I oczywiście dzieciom do 1 roku życia nie zaleca się podawania soków (o nekrarach i napojach nie wspominam, bo to oczywiste). Bartek wychowuje się do dziś na wodzie. Raz na jakiś czas wyciskamy sok z pomarańczy lub robimy owocowo-warzywne (z sokowirówki, bo wyciskarki jeszcze niestety nie mamy).

Sami wybierzcie.

I pamiętajcie, że najlepszy, codzienny i najzdrowszy „napój” to WODA!

 

Dla zdrowia Maluszków,

JM.

4 odpowiedzi

  1. JA to zawsze piję soki 100%, bo mają najwięcej witamin i są najzdrowsze. Najbardziej smakują mi te warzywne, chociaż i ostatnio lubię sobie popijać pomarańczowy z cząstkami od fortuny. Muszę się bardziej przyjrzeć ich ofercie coś czuję

  2. Co w sytuacji gdy niemowlę odstawia się od mleka, a do wody w dalszym ciągu się nie przekonało i zawsze wypluje nie ważne w jaki sposób będzie ona podana. Można podać wodę zmieszana z sokiem 100% ?

    1. Niewskazane są soki dla dzieci przed 1 rokiem życia, a nawet zabronione. Instynkotowne jest picie wody. Czy dziecko piło od początku soki zamiast wody?

  3. Nie, o picie wody walczę już 3 miesiące i cały czas wypluwa … Kilka dni temu z desperacji dałam spróbować sok zmieszany z wodą i to wypiła. Wodę cały czas proponuje. Martwi mnie to że ostatnio mleka nie zjada więcej niż 420ml na dobę a wody nie pije.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie