Czytamy składy: żytni zakwas na żur

Warto zwracać uwagę na skład produktów po które sięgamy.

Dobry zakwas na żur powinien zawierać:
Wodę, mąkę żytnią i według upodobań przyprawy w postaci liścia laurowego, ziela angielskiego i/lub czosnku.

Unikamy jak ognia tych z dodatkiem szkodliwego glutaminianu sodu, a co gorsza dodatku aromatów, konserwantów. Nie powinien zawierać też np. regulatorów kwasowości, mleka w proszku, serwatki.

Przedstawiam Wam porównanie dwóch losowo wybranych pozycji. Celowo zaprzestaję wykonywać analizy i porównania wszystkich produktów obecnych na rynku. Ode mnie dostajecie wskazówki co w składzie według mnie jest ok, a co nie. Będąc na zakupach za każdym razem czytajcie składniki, bo ja już nie raz dałam się złapać, że po jakimś czasie skład uległ zmianie na niekorzyść.

Poza tym nie podając na tacy analizy miliona produktów uczę Cię i zachęcam do zostania świadomym, czytającym składy konsumentem.

A dobrego zakwasu szukajcie wśród lokalnych producentów. Z doświadczenia widzę, że mają najlepsze składy zakwasów. I wspieracie lokalną gospodarkę.

W produkcie z dobrym składem znajdziesz:

woda, mąka żytnia

Dozwolone dodatki:

sól (najlepiej kamienna), pieprz, czosnek, liść laurowy, mąka pszenna pełnoziarnista, płatki owsiane

Niedozwolone:

białka mleka, serwatka, regulatory kwasowości (kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas octowy), aromaty, substancje konserwujące (np. sorbinian potasu)

Czytamy składy:

ZAKWAS NA ŻUR PISKOREK

Składniki:

woda, zakwas chlebowy (mąka żytnia, woda) – 12,5%, mąka żytnia razowa, mąka pszenna graham, świeży czosnek.

DOBRY SKŁAD

Żurek JAMAR

Składniki:

Woda, mąka żytnia(11,6%), mąka pszenna(1,8%), sól, aromat, substancja konserwująca: sorbinian potasu

KIEPSKI SKŁAD

Najczęściej wybieram:

ZAKWAS NA ŻUR PISKOREK BIO

Składniki:

Woda, zakwas chlebowy (mąką żytnia*, woda) -10,15%, mąka żytnia razowa*, mąka pszenna graham*, świeży czosnek* (*certyfikowany składnik ekologiczny)

Skład poszczególnych produktów może ulec zmianie.

Data wykonania analizy: 21.03.2022 (aktualizacja)

Post ma charakter informacyjny. Porównanie składów ww. produktów i komentarz mają za zadanie zachęcić czytelnika do każdorazowego czytania etykiety produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie

Facebook