Czytamy składy: Syropy owocowe

 

Na prośbę Michaliny, czytamy składy: Syropy owocowe. Powiem szczerze, że obiecałam ten post miesiąc temu ale nie mogłam się do tego zabrać. Temat potrzebował czasu, żeby dojrzeć w mojej głowie. Któregoś wieczoru, gdy w domu unosił się zapach herbaty z malinami, a domownicy zasiedli przed meczem siatkówki, dostałam weny. Wiem jak to zrobić!

Do dzieła 🙂


Syropy są bardzo często dodawane do wody Malucha jako „zdrowa?” i smakowa alternatywa dla gazowanych napoi i używane jako zmieniacz smaku czystej wody, której niektóre dzieci po prostu nie lubią (bo od „małego” nie piją wody i są przyzwyczajone do słodkich smaków).

 

Czym jest syrop owocowy?

Syrop owocowy to bardzo mocno słodzony sok owocowy. Powstaje najczęściej poprzez gotowanie soku owocowego z cukrem spożywczym. Syropy zawierają bardzo dużo cukru, a jednocześnie bardzo mało składników owocu, z którego zostały zrobione.

Pierwotny skład syropu owocowego to: sok owocowy i cukier. I wtedy jest słodko ale…

Może być jeszcze, na dodatek kosmicznie toksycznie, bo….

Niestety, bardzo często oprócz wyżej wymienionych składników w składzie syropów znajdziecie:
Syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczne aromaty, substancje słodzące (znalazłam między innymi: aspartam, acesulfam K, cyklaminian sodu), stabilizatory, barwniki, substancje konserwujące (znalazłam m.in: benzoesan sodu, sorbinian potasu)…

Nie spodziewałam się, że można aż tyle dodatków wcisnąć do 1 BUTELKI (bo jak czytałam etykiety to… zdarzały się takie „perełki”, w których znajdziecie wszystko, co zostało wyżej wymienione…).


Dlatego przepraszam, ale nie będzie dziś typowego postu „czytamy składy”, bo ja nie zaznaczyłabym nic na zielono. To byłoby wbrew moim zasadom… Syropy mają tak dużo cukru, że nie polecę pić ich regularnie przez żadne dziecko. Dodając do wody syrop, otrzymujemy niegazowany napój…

Jeśli sięgacie po syropy owocowe (mam nadzieję, że tylko od czasu do czasu) to czytajcie proszę składy. By zawierały (tak jak wcześniej napisałam): syrop owocowy i cukier.

 

Dla zdrowia Maluszków,

JM.

2 Komentarze
  1. Anna :

    A syrop Magdy Gessler??

    1. JM :

      51% soku, 49% cukru. Nie ma innych dodatków ale to mimo wszystko syrop. Tak jak napisałam, jak ktoś lubi od czasu do czasu odrobinę nie zaszkodzi. Wszystko jest dla ludzi. Ale jako codzienny trunek, szczególnie dla Maluchów to syropy nie są polecane 🙂

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.