Będąc na placu zabaw widzę dzieciaki jedzące Danonki, po basenie jako przekąska dla Bąbla- Danonki, na zakupach w centrum handlowym- Bobas wcina Danonki…
A mój Bartucha ciągnie słomką kefir z butelki i nie wiem czemu niektóre mamy dość dziwnie na nas patrzą (że z butelki czy, że kefir?)
Dlatego… w tym poście postanowiłam wziąć pod lupę jedne z najbardziej popularnych mlecznych deserków dla dzieci firmy Danone.

Czas start 🙂


MLECZNE DESERKI DANONKI


  • DANONKI W SASZETCE: truskawkowy, waniliowy

Składniki:
truskawkowy: Mleko 79,4 %, cukier, truskawki (6,15 % – puree), skrobia, białka mleka, skrobia modyfikowana, wapń, mleko w proszku odtłuszczone, aromaty naturalne, koncentrat soku z buraka czerwonego, żywe kultury bakterii jogurtowych, witamina D.
waniliowy: Mleko 79,4 %, woda, cukier, skrobia, białka mleka, skrobia modyfikowana, wapń, mleko w proszku odtłuszczone, aromat naturalny, naturalne aromaty waniliowe, żywe kultury bakterii jogurtowych, witamina D.
Do brzuszka?
Jestem na nie. Dużo tego cukru w 70 gramach. No i „zapychacze”: skrobia, białka mleka i mleko w proszku.
(skupiam się tylko na tych „złych” dodatkach, jestem straszna? Plus za witaminę D i żywe kultury bakterii, ale według mnie w tym przypadku nie czynią tego produktu wystarczająco dobrym).
Zawartość cukru w 1 porcji (70g): 7,4g cukru, tj. 2,5 łyżeczki*

  • DANONKI JOGURT DO PICIA: Truskawka, Banan

Składniki:
truskawka:
Mleko 80,5%, cukier, truskawki (6 % – puree), woda, mleko zagęszczone odtłuszczone, wapń, witamina D, skrobia ryżowa, aromaty naturalne, koncentraty soków: z czarnej marchwi i cytryny; żywe kultury bakterii jogurtowych.
banan: Mleko 80,5%, cukier, woda, banany (3,6% – puree), mleko zagęszczone odtłuszczone, wapń, witamina D, skrobia kukurydziana, aromaty naturalne, koncentrat soku cytrynowego, żywe kultury bakterii jogurtowych.
Do brzuszka?
Cukier jest na drugim miejscu, 3,5 łyżeczki w porcji, ojjj dużo. Poza tym mleko zagęszczone i skrobię ryżową też bym usunęła.
Zawartość cukru w 1 porcji (100ml): 10,6g, tj. 3,5 łyżeczki*

  • DANONKI MEGA: Malina-banan

Składniki:
Malina:
twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), cukier, maliny (6,3%- puree, 1% sok), skrobia modyfikowana, białka mleka, wapń, koncentrat soku z bzu czarnego, aromat naturalny, witamina D;
Banan:
twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), cukier, banany (6,15% – puree), białka mleka, wapń, skrobia modyfikowana, aromat naturalny, witamina D.
Do brzuszka?
Cukier, skrobia, białka mleka. Reszta okej. Kosztem słabszego składu jest fajna konsystencja. Jak kto lubi, ja zdecydowanie wolę skład.
Zawartość cukru w 1 porcji (90g): 11,3g cukru, tj. 3,5 łyżeczki*

  • DANONKI PÓŁ NA PÓŁ: Jagoda-wanilia, Truskawka-wanilia

Składniki:
Jagoda-wanilia: Twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), cukier, woda, jagody (3% – puree), skrobia modyfikowana, białka mleka, wapń, koncentraty z marchwi, czarnej marchwi, hibiskusa i krokosza barwierskiego; aromat naturalny, ekstrakt z wanilii, witamina D.
Truskawka-wanilia: Twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), cukier, woda, truskawki (3% – puree), skrobia modyfikowana, białka mleka, wapń, koncentraty z: czarnej marchwi, marchwi, dyni i krokosza barwierskiego; aromat naturalny, ekstrakt z wanilii, witamina D.
Do brzuszka?
Dokładnie tak, jak wyżej.
Zawartość cukru w 1 porcji (90g): 10,2g cukru, tj. 2,5 łyżeczki*

  • DANONKI MINI: Truskawka

Składniki:
truskawkowy:
twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), cukier, truskawki (6,15% – puree), skrobia modyfikowana, białka mleka, wapń, koncentraty z czarnej marchwi, marchwi i dyni, aromat naturalny, witamina D.
waniliowy: Twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), woda, cukier, skrobia modyfikowana, białka mleka, wapń, koncentraty z marchwi i krokosza barwierskiego, ekstrakt z wanilii, witamina D.
Do brzuszka?
Powtarzam się, ale kupa cukru (a zwykle nie kończy się na 1 Danonku), skrobia, białka mleka.
Zawartość cukru w 1 porcji (50g): 6,2g, tj. 2 łyżeczki*

  • DANONKI: Kakao

Składniki:
Mleko, cukier, naturalne kakao w proszku (1,2 % ), składniki mineralne z mleka, aromat, czekolada w proszku (0,1 %), substancja zagęszczająca: karagen.
Do brzuszka?
Bomba cukru, sztuczny aromat, a co najgorsze karagen. Niby naturalny zagęstnik, ale jest wiele doniesień o jego rakotwórczych właściwościach. Ten produkt oceniam najniżej z wszystkich wymienionych.
Zawartość cukru w 1 porcji (125ml): 15,3g cukru, tj. 5 łyżeczki*

Po przeczytaniu składów, dość długo zastanawiałam się jak je ocenić. Bo z jednej strony w niektórych z nich nie ma dramatu, ale z drugiej zawsze jest składnik, który nie jest tam potrzebny i psuje resztę.
Gdyby były jedzone przez dzieci raz w miesiącu mogłabym przymrużyć oko na kilka dodatków. Ale nie oszukujmy się, zwykle Danonki goszczą w brzuszkach dzieci na codzień i jak zaznaczę, że jest „neutralnie” to zagoszczą tam na stałe. A nie są na tyle okej, by tak się stało.

No i kurczę dlatego wszystko na czerwono. Bardzo chciałam zaznaczyć analizę na zielono ale nie mogę.
Przede wszystkim: ZA DUŻO CUKRU. To jest mój największy zarzut.
Jest jeszcze: skrobia, mleko w proszku i białka mleka. Niepotrzebnie zapychają jelita. Nie dają dziecku nic dobrego, a mogą szkodzić.

Ale umówmy się: Jak podamy dziecku RAZ na tydzień taki deser to tragedii nie będzie. Ja unikam cukru, bo jest dodawany praktycznie do każdego przetworzonego produktu. I dzienna suma spożycia cukru jest kolosalna. Dlatego my grzeszymy (ale TYLKO) raz w tygodniu i zwykle są to lody z maszyny 🙂

Na plus: nie ma syropu glukozowo-fruktozowego, co jest standardem w podobnych deserkach/serkach innych firm, nie dodają sztucznych barwników i aromatów. Ale… uważam, że jeśli dziecko spożywa jakiś produkt regularnie, musi on mieć idealny skład. Przecież chcemy dla Naszych dzieci wszystkiego co najlepsze, prawda?

Dlatego w zamian polecam zwykły jogurt naturalny

(więcej informacji o jogurtach naturalnych znajdziesz:
Jakie jogurty wybierać? – mleczne produkty fermentowane
Czytamy składy: jogurty naturalne)

z wybranymi przez siebie dodatkami, np. w postaci owoców. Przygotowanie takiego jogurtu nie pochłania wiele czasu i niewiele kosztuje, a jest to dużo lepsze rozwiązanie. Ale trzeba chcieć.


Bo od brzuszka zaczyna się zdrowie Maluszka!

Dla zdrowia Maluchów,

JM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Jestem technologiem żywności i żywienia człowieka, dietetykiem i dietetykiem TCM.

Łączę wiedzę technologiczną, nowoczesną wiedzę o żywieniu z tradycjami wschodnimi, dietetykę funkcjonalną, terapie naturalne, ziołolecznictwo, terapię próżniową i suplementację.

Promuję naturalne metody wspierania odporności, świadome odżywianie i szeroko pojęty zdrowy styl życia dzieci oraz całej Rodziny.

Zapisz się do Newslettera!

Zapisując się do Newslettera zgadzasz się, aby otrzymywać wiadomości o nowościach, produktach i usługach związanych ze stroną odbrzuszka.pl. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności.

Obserwuj mnie